15 stycznia 2010 r.
W Starachowicach zainaugurował działalność powołany z inicjatywy posła Krzysztofa Lipca - Powiatowy Instytut Samorządowy.
Konferencją naukową dla mieszkańców, z udziałem ks. prof. Sławomira Fundowicza - wykładowcy Katedry Prawa Administracyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zainaugurował swoją działalność Powiatowy Instytut Samorządowy w Starachowicach.
Przedsięzięcie informacyjno-edukacyjne, powołane z inicjatywy posła Krzysztofa Lipca, skierowane do mieszkańców, w ramach którego organizowane będą konferencje i debaty o tematyce samorządowej, zajmowane stanowiska w sprawach publicznych ważnych dla rozwoju regionu, prezentowana samorządność w Polsce i Unii Europejskiej oraz organizowane szkolenia na temat zadań jednostek samorządu terytorialnego oraz roli radnych w sprawowaniu władzy publicznej.
Wykład inauguracyjny Odpowiedzialność mieszkańców za sprawy jednostki samorządu terytorialnego wygłosił ks. prof. dr hab. Sławomir Fundowicz.
Dariusz Nowak radny Rady Miejskiej w Starachowicach mówił o roli radnego jako reprezentanta mieszkańców.
Jan Wzorek przewodniczący Rady Powiatu Starachowickiego zaprezentował zadania powiatu w strukturze samorządu terytorialnego.
26 lutego 2010 r.
O pozycji i kompetencjach wójta, burmistrza i prezydenta miasta dyskutowano podczas dzisiejszej sesji Powiatowego Instytutu Samorządowego w Starachowicach.
Z wykładem pt.: "Problemy i dylematy wzmacniania samorządu w Polsce w kontekście wzmacniania pozycji ustrojowej wójta, burmistrza, prezydenta miasta" wystąpiła dr Janina Kowalik - pracownik naukowy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Natomiast o zadaniach i kompetencjach wójta, burmistrza i prezydenta miasta mówiła Wanda Balcerzak-Judasz - wiceprezydent miasta Starachowice w latach 2006-2009.
26 marca 2010 r.
Ustrój samorządu terytorialnego i wewnętrzna organizacja pracy rady gminy były przedmiotem rozważań podczas sesji Powiatowe Instytutu Samorządowego w Starachowicach.
dr Lucyna Rajca, pracownik naukowy Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kowanowskiego w Kielcach, mówiła o modelu samorządu terytorialnego w Polsce. Czym jest samorząd terytorialny i jaką rolę odgrywają mieszkańcy?
Natomiast Lidia Dziura, radna Rady Miejskiej w Starachowicach przedstawiła tryb pracy rady gminy, organu stanowiącego i kontrolnego gminy, na przykładzie Rady Miejskiej w Starachowicach. Duże zainteresowanie wśród zebranych wzbudziły przepisy entykorupcyjne dotyczące radnych i wyniakjące z nich ograniczenia.
30 czerwca 2010 r.
"Prezydent Miasta - wizjoner z pasją" - to temat kolejnej sesji Powiatowego Instytutu Samorządowego.
Gościem spotkania był prezydent miasta Kielce Wojciech Lubawski, który przyjechał do Starachowic na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca i wygłosił wykład zatytułowany "Prezydent Miasta - wizjoner z pasją".
Wszyscy uczestnicy spotkania, wśród których byli radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Starachowicach, pracownicy samorządowi oraz bardzo licznie zgromadzeni mieszkańcy mogli zapoznać się z działaniami, jakie podejmował samorząd miasta Kielce w trakcie ostatnich dwóch kadencji pod przewodnictwem Wojciecha Lubawskiego, jako prezydenta miasta. Bardzo ważnym elementem wystąpienia Wojciecha Lubawskiego było omówienie licznych inwestycji, jakie realizuje samorząd Kielc. Zebrani mogli dowiedzieć się, jakie działania prowadzone były w poprzednich latach w celu pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania dla ich realizacji.
Wśród bardzo licznych pytań, jakie uczestnicy spotkania zadawali Wojciechowi Lubawskiemu po zakończeniu wykładu, przeważały takie, które dotyczyły konkretnych rozwiązań w zarządzaniu samorządem i które wprost przekładają się na poprawę życia mieszkańców.
Odpowiedając na pytania Wojciech Lubawski akcentował, że wszelkie działania, jakie prowadzi pod jego kierownictwem samorząd Kielc nie są i nigdy nie były nastawione na jakieś efekty propagandowe, lecz zawsze na zadowolenie mieszkańców miasta - podstawową powinnością władzy publicznej jest bowiem służba ludziom, a nie samej sobie - powiedział na zakończenie Wojciech Lubawski.
20 października 2010 r.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
"Nowe prawo w spółdzielczości mieszkaniowej" to temat Konferencji Powiatowego Instytutu Samorządowego w Starachowicach.
Gościem specjalnym kolejnej sesji Instytutu był poseł Grzegorz Tobiszowski autor ustawy nowelizującej spółdzielcze prawo mieszkaniowe.
27 października 2010 r.
"Rola wójta,burmistrza, prezydenta w kreowaniu lokalnej polityki"
Sesja Powiatowego Instytutu Samorządowego rozpoczęła się o godz. 17,00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ulicy Wojska Polskiego w Starachowicach.
Gościem specjalnym Instytutu był poseł Bartłomiej Dorywalski były burmistrz Włoszczowy.
W dyskusji głos między innymi zabrała Danuta Krępa kndydatka na prezydenta Starachowic, która przedstawiła swoją wizję zarządzania miastem w kontekście zadań jakie ustawodawca nałożył na władzę wykonawczą w samorządzie gminnym. Mówiła o znaczeniu lokalnej społeczności, która winna być podmiotem polityki i to na tę społeczność winny być ukierunkowane działania władzy publicznej. Troska o finanse publiczne w samorządzie to najistotniejsza rzecz w kreowaniu lokalnej polityki. Dbałość o pozyskiwanie zewnętrznych środków finansowych na realizację najpotrzbniejszych inwestycji to priorytet działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta. Tworzenie przyjaznych warunków dla przyszłych inwestorów, to wyzwanie, które może przyczynić się do skutecznego obniżenia wzrastajacej stopy bezrobocia. Transparetność w działaniu władzy samorządowej nie może ograniczać się tylko do składanych deklaracji, ale wino się urzeczywistniać w każdym działaniu podejmowanym przez mandatariuszy i urzędników samorządowych, którzy winni służyć mieszkańcom miasta.
W Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbyła się ósma sesja Powiatowego Instytutu Samorządowego. Tym razem dyskutowano o finansach publicznych. Wykład nt. „Finansowych podstaw funkcjonowania samorządu terytorialnego” wygłosił dr Grzegorz Walendzik – ekonomiczny doradca w Najwyższej Izbie Kontroli.
Wprowadzeniem do wykładu było zdefiniowanie pojęcia samorządu terytorialnego (gmina, miasto, powiat), który jest powołany do samodzielnego wykonywania zadań dla zaspokojenia potrzeb lokalnej społeczności. Mieszkańcy gminy, miast, powiatu tworzą wspólnotę samorządową i mogą podejmować decyzje w kwestii realizacji potrzeb społeczności z danego terenu. Mieszkańcy podejmują decyzje przez swoich przedstawicieli w radzie gminy, powiatu. Grzegorz Walendzik przedstawił zarys aktów prawnych powiązanych z działalnością finansową samorządu terytorialnego. Jednym z podstawowych elementów niezależności samorządu terytorialnego jest prawo samodzielnego prowadzenia gospodarki finansowej, która realizowana jest na podstawie uchwały budżetowej. Uczestnicy spotkania poznali zasady budowy i wykonywania budżetu gminy. Zwłaszcza zadaniowego, którego istotą jest zarządzanie działalnością gminy poprzez ujęcie tej działalności w zadania. Dotyczy to zarówno wykonywanych przez gminę kompetencji ustawowych, obowiązków zleconych przez administrację rządową, jak i innych wynikających z woli samorządu określonych na podstawie priorytetów zawartych w programach gospodarczych oraz potrzeb mieszkańców.
Bardzo ważnym elementem sesji Powiatowego Instytutu Samorządowego było rozpoznanie kompetencji władzy uchwałodawczej – rady gminy, powiatu i władzy wykonawczej – wójta, prezydenta, zarządu powiatu. Kto jest zobowiązany do zaprojektowania budżetu i kto jest upoważniony do zatwierdzenia tego bardzo ważnego dla mieszkańców dokumentu. Władza wykonawcza jest zobowiązany do złożenia projektu budżetu, natomiast władza uchwałodawcza, po dokonaniu poprawek zgodnie z priorytetami mieszkańców, uchwala w formie uchwały budżetowej roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów jednostek samorządu terytorialnego.
Duże zainteresowanie, zwłaszcza nowo wybranych radnych, wzbudziły zmiany w ustawie o finansach publicznych, które wprowadziły m.in. obowiązek opracowania wieloletniej prognozy finansowej dokumentu strategicznego wieloletniego stanowiącego podstawę rozwoju samorządów – narzędzia zapewniającego racjonalne kreowanie kierunków rozwoju samorządu terytorialnego poprzez długoplanowe ujęcie potrzeb i możliwości samorządów.
Uczestnicy spotkania uznali wykład za bardzo interesujący i już dziś zaprosili dr Grzegorza Walendzika na dalsze szkolenia w tym zakresie.